Всі публікації цього блогу є моїми особистими думками, які я вирішив оприлюднити з тих чи інших причин.
Ні в якому разі жодна публікація не є поширенням інформації. Жодна з публікацій не є ангажованою будь-ким. Жодна з публікацій не є інспірованою моїми приватними неприязними почуттями до будь-якої особи - якщо, шановний читачу, вам здасться, що воно не так, напишіть мені про це. Я пишу тут лише те, в чому переконаний особисто. Я не претендую на істину в останній інстанції і залишаю за собою право на помилку, а також право на визнання цієї помилки, її виправлення, або впертого обстоювання.

30 січня 2015 р.

Інвестиції з точки зору аматора


Потоки іноземних інвестицій в країни з перехідною економікою знизилися за 2014 рік вдвічі в порівнянні із 2013 роком. Ці дані були оприлюднені вчора в докладі Конференції ООН з торгівлі та розвитку (ЮНКТАД). Лідером по залученню прямих іноземних інвестицій в минулому році став Китай, привабливість якого для прямих  інвесторів виразилася в 128 млрд доларів США. Загалом, прямі інвестиції в економіки країн, що розвиваються, склала 56 відсотків від загального обсягу світових інвестицій. Скорочення обсягів прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в 2014 році фахівці ООН пояснюють політичною нестабільністю, зокрема наявністю локальних конфліктів в Європі і Азії.

Лідером по скороченню ПІІ минулого року стала Російська Федерація, обсяги іноземних інвестицій до якої скоротилися на 70%. Основні нафтогазові компанії світу припинили свої інвестиції до економіки РФ. Нагадаємо, що економічні санкції, які були накладені на Російську Федерацію внаслідок агресії проти України і невизнаної світом анексії Кримського півострова, все сильніше і руйнівніше впливають на економіку Росії. Якщо додати до цього чинника значне падіння світової ціни на нафту і відсутність змоги одномоментної переорієнтації нафтовидобувної галузі з іноземних операторів на власні технології видобутку, прогнози щодо стабільності і привабливості РФ для іноземних інвесторів вкрай негативні.


ПІІ в Україну, згідно із докладом ЮНКТАД, теж знизилися на 200 млн доларів США. Але, якщо подивитися на звіт Мінфіну щодо прямих іноземних інвестицій в країну, то картина з негативної поступово перетворюється на позитивну.  Скорочення ПІІ в Україну спостерігалося лише в першому кварталі 2014 року - обвальне падіння на 165% зацікавленості інвестора було безумовно пов’язане із попередньою політикою Януковича і політичною нестабільністю в державі. До речі, в 2013 році - “за стабільного Януковича” - інвестиції в Україну теж скорочувалися і це падіння склало 46%. Анексія Криму і відсутність організованого військового опору агресору також не надихало інвестувати в країну, яка, здавалося, от-от втратить державність.

Однак вже в другому кварталі 2014 року Україна почала “відігравати” позиції інвестиційної привабливості. Так, за квітень-червень минулого року сальдо ПІІ перетворилося на позитивне і дало приріст в 51%, а в третьому кварталі сума загальних інвестицій скочила більш ніж на 328%.

Показники за IV квартал року ще не оприлюднені, але нема мотивів вважати, що тенденція не збереглася, бо вказаний  зріст проходив на тлі загострення військової агресії, тактичних поразок і проявів слабкості новостворюваних Збройних сил. Україна лише виборювала повномасштабну підтримку світової спільноти і мала переконувати іноземний капітал в своїй здатності захистити його інвестиції. Нині, попри складну воєнну і політичну ситуацію, загальна стабільність України і незворотність її шляху до євроінтеграції вже не викликає явних сумнівів, а реформи, які Уряду доведеться провести за будь-яких обставин, надають додаткові гарантії захисту приватної власності і спрощення ведення бізнесу.


Нагадаю, ПІІ - це не гроші, якими міжнародна спільнота кредитує державу. Це гроші, які закордонний інвестор вкладає безпосередньо в економіку, в підприємства приватної власності. Зріст прямих іноземних інвестицій - це ознака довіри світу не до Уряду, не до нинішніх владних структур, це ознака довіри саме до народу України, який переможе навалу і розбудує справжню європейську демократичну країну.


Немає коментарів:

Дописати коментар